"Radost, plodnost, kreativita" Malá scéna Ústí nad Orlicí 2014

 

Exkluzivně a poprvé kompletně vystavená zde byla nejnovější série ornamentálních kreseb s koňskou tematikou – „Koňský Tarot“ aneb „Cesta bláznivého poníka“. Jedná se o 22 + 2 kresby tužkou, ve kterých se odráží témata tarotových karet Velké Arkány a které byly zpracovány i do skutečné karetní podoby vykládacích a motivačních karet.

 

Celou sérii i karty si můžete prohlédnout a zakoupit zde.

  


 

REPORTÁŽ Z VERNISÁŽE VÝSTAVY OD FILIPA APPLA:

 

Světový unikát: Výtvarnice zpracovala koňský tarot!

 

Malá scéna v Ústí nad Orlicí ožila uměním. Českotřebovská výtvarnice, malířka a kreslířka Jiřina Dlabková, známá i pod svým uměleckým jménem Toril, zde totiž otevřela výstavu svých obrazů. A jak se ukázalo na vernisáži, mladá umělkyně si během svého působení na české výtvarné scéně už stihla vybudovat solidní renomé. V Ústí se prezentovala obrazy, kterým dominovala unikátní série koňského tarotu.

 

„Radost – plodnost – kreativita“. Tak s takovým mottem byla výstava v prostorách orlickoústecké Malé scény uvedena. „Jsme svědky světové premiéry, protože ještě nikdo koňský tarot nenakreslil,“ řekla v úvodu setkání koordinátorka výstavy Štěpánka Valková, která se krátce zastavila i u vývoje autorské tvorby Jiřiny Toril Dlabkové. „Pamatuji si Toril jako těžkou bojovnici, věčně napjatou. Dnes ji naopak znám jako otevřenou usměvavou uvolněnou bytost, na které je vidět, jak roste.“

 

Součástí vernisáže, na které se autorka prezentovala více než padesáti obrazy z různých období tvorby, byl kromě komentované prohlídky vystavovaných děl také hudební úvod následovaný poutavou přednáškou právě o tarotu.

 

A proč tarot? Toril miluje výzvy a nové projekty. Podle Štěpánky Valkové k tomu navíc tvorba umělkyně, která balancuje na hranici intuitivní kresby a mystiky a zároveň se nebojí využívat i méně obvyklých technik jako je například enkaustika – malba horkým voskem, jednoduše směřovala. Sama Toril prohlásila, že to bylo hlavně o té výzvě. „Když výtvarnice Kateřina Baranovská vyhlásila akci ´tvoříme s tarotem´, velice mě to zaujalo a rozhodla jsem se to zkusit, otestovat svou výdrž a ponořit se do tajemství Velké arkány, a tak jí lépe poznat,“ vysvětluje Jiřina Dlabková a dodává, že celá akce běží na rukodělném serveru fler.cz, který sdružuje kreativní lidi z celé republiky.

 

Na vernisáži se ovšem hledělo i do budoucnosti. Umělkyně nastínila, čemu se chce věnovat v následujících měsících. „S tarotem nekončím. Zaměřím se na Malou arkánu, která má 56 karet. Mimo to chci rozšířit svou sérii velkoformátových obrazů Inspirace Člověkem, vytvořit další olejomalby a především pokračovat v projektu recy-okna, kde se věnuji recyklování starých oken do originálních obrazů,“ dodala Jiřina Dlabková.

 

Kdo je vlastně Jiřina Dlabková alias Toril? Mladá výtvarnice, kreslířka a malířka z České Třebové, která vystavuje od roku 2008. Do této doby vytvořila něco přes 300 obrazů, z nichž velkou část průběžně nabízí ke koupi. Při své tvorbě sází na tzv. intuitivní kresbu, díky čemuž vznikají vždy originální díla plná emocí. Ale emoce nejsou to jediné, co formuje její malby. Toril ráda experimentuje, používá různé materiály a kombinuje neobvyklé techniky. Její díla ovlivňuje i silný vztah k přírodě, obzvláště ke koním.

 

Kromě zmíněného portálu Fler.cz se Toril prezentuje i na svém webu, na sociální síti Facebook a její díla byla a jsou vystavována v řadě galerií po celé zemi.  

 

Autor reportáže a fotografická dokumentace: Filip Appl - Texty na míru.

 


 

O výstavě se psalo i v Orlickém deníku.